Wokół tego tematu narosło sporo różnych mitów. Pomimo zapewnień wielu firm, którym zależy jedynie na sprzedaży własnych usług, warunki atmosferyczne rzeczywiście mają wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznych. Jednak czy faktycznie trzeba się obawiać, że system solarny okaże się nierentowny przy złej pogodzie? Jakie zjawiska niosą za sobą największe zagrożenie dla modułów PV? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zawarliśmy w dzisiejszym artykule!

Czy wyższa temperatura powietrza oznacza automatycznie wyższy uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej?

Wielu osobom tak się wydaje, ale oczywiście jest to całkowita nieprawda. To, ile energii wyprodukuje dla nas instalacja fotowoltaiczna zależy bowiem w głównej mierze od dostępu do światła słonecznego, a nagrzewanie się modułów do wysokich temperatur jest wręcz czynnikiem niepożądanym.

Choć zdecydowana większość paneli opracowana jest pod kątem bezawaryjnego działania w temperaturze od -40 do nawet +85°C, to już lipcowe bądź sierpniowe upały występujące w Polsce mogą przyczynić się do spadku napięcia w obwodzie. Wydajność instalacji fotowoltaicznej wówczas spadnie – zwykle o około 0,30-0,40% z każdym °C powyżej optymalnej temperatury działania ogniw, jaką jest 25°C. Nie jest to więc efekt kluczowy dla sprawności systemu PV, ale warto mieć go na uwadze, zwłaszcza w przypadku większych projektów.

Paradoksalnie, to właśnie przy niższych temperaturach powietrza instalacja fotowoltaiczna może osiągnąć szczyt swojej wydajności, jako że moduły nie będą nagrzewać się zbyt mocno.

Jak śnieg wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Śnieg zalegający na panelach PV tworzy warstwę odbijającą światło słoneczne, co bardzo niekorzystnie wpływa na uzysk energii. W sezonie zimowym konieczne jest więc regularne odśnieżanie paneli, zwłaszcza, że śnieg może zawierać sporo niepożądanych substancji chemicznych, pyłu czy innych zanieczyszczeń mogących przy większym nagromadzeniu spowodować uszkodzenie ogniw.

Całkowite zachmurzenie – największy wróg osób produkujących energię elektryczną przy pomocy paneli PV?

Niektórym wydaje się, że zachmurzone niebo sprawia, że instalacja fotowoltaiczna staje się zupełnie bezużyteczna. Tymczasem jest to nieprawda – energia pozyskiwana jest wówczas z rozproszonego promieniowania słonecznego. Przy całkowitym, wielowarstwowym zachmurzeniu będziemy w stanie produkować znacznie mniej energii elektrycznej, nawet o około 70-80%. Jeżeli jednak zachmurzenie jest tylko częściowe, wpływ warunków atmosferycznych będzie odczuwalny w zdecydowanie mniejszym stopniu.

Zachmurzenie często związane jest z opadami deszczu, jednak one akurat nie mają większego wpływu na wydajność ogniw solarnych. Należy jedynie mieć na uwadze, że woda deszczowa jest, podobnie zresztą jak śnieg, nośnikiem wielu zabrudzeń, które w dłuższej perspektywie mogą utworzyć na powierzchni paneli warstwę ograniczającą dostęp do światła. Pamiętamy więc o ich czyszczeniu!

Wiatr i burza z wyładowaniami elektrycznymi. Zagrożenie dla instalacji fotowoltaicznej?

Zwykle nie trzeba przejmować się nawet mocnym wiatrem, o ile oczywiście poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej zostały zamontowane w fachowy sposób. Panele wiodących producentów wykazują dużą wytrzymałość na obciążenie wiatrem, nawet gdy jego prędkość grubo przekracza 100 km/h. Problem może pojawić się dopiero przy potężniejszych wichurach, które są w stanie wprawić w ruch ciężkie przedmioty. Pocieszeniem dla inwestorów jest jednak fakt, że takie huragany należą w naszych szerokościach geograficznych do rzadkości.

Znacznie większy wpływ na instalacje fotowoltaiczne mają natomiast burze z wyładowaniami elektrycznymi, dlatego koniecznie należy wyposażyć system w ograniczniki przepięć, przewód ochronny PE i inne zabezpieczenia. Wyładowania mogą bowiem natychmiast przeciążyć moduły PV i uszkodzić okablowanie, bezpośrednie uderzenie pioruna wywoła natomiast pożar, który jest w stanie zniszczyć całą elektrownię PV. Koniecznie należy więc zadbać o zachowanie odpowiednich odstępów separacyjnych!

Jak Państwo widzą, warunki atmosferyczne mają wpływ na działanie instalacji fotowoltaicznych, jednak w perspektywie długoterminowej nie jest on wcale tak duży, aby inwestycja stała się nieopłacalna. Grunt to profesjonalny montaż konstrukcji wsporczej i zabezpieczeń przed przepięciami – w tym zakresie najlepiej zdać się na doświadczoną firmę Sunlight!