To pytanie o absolutnie kluczowym znaczeniu, nic więc dziwnego, że bardzo często pada już podczas pierwszej konsultacji ze specjalistami od instalacji PV. To, ile energii jest w stanie wyprodukować panel fotowoltaiczny, zależne jest jednak od całego szeregu czynników, na których część użytkownik nie ma żadnego wpływu. Mimo to, w dzisiejszym artykule postaramy się możliwie jak najpełniej odpowiedzieć na zadane w ten sposób pytanie, powiemy też jak dostosować wielkość systemu solarnego do zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym.
Ile energii uzyskamy z jednego panelu fotowoltaicznego?
To oczywiście zależy od wybranego modelu, technologii w jakiej został on wykonany, a także producenta. Najwyższą wydajnością cechują się ogniwa monokrystaliczne, obecnie na rynku spotkamy panele fotowoltaiczne produkujące od ok. 300 do nawet ponad 500 Wh energii, a wiodący producenci już zapowiadają wdrożenie nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej zwiększą poziom uzysku. Wszystkie informacje na temat wydajności ogniw słonecznych znajdują się na tabliczce znamionowej lub w odnośnej specyfikacji, jednak nie można w pełni opierać się na umieszczonych tam danych.
Dlaczego tak jest?
Wynika to z faktu, że wydajność poszczególnych ogniw, a więc ilość energii produkowanej przez panel fotowoltaiczny, mierzona jest w tzw. standardowych warunkach testowych (STC). W Polsce instalacja PV pracuje natomiast w całkowicie odmiennych warunkach, więc osiągnięcie deklarowanej przez producenta wydajności będzie w 99% przypadków niemożliwe.
Niezwykle trudno u nas bowiem o nasłonecznienie na poziomie 1000 W/m², a dodatkowo latem moduły eksploatowane są w temperaturze znacznie przekraczającej standardowe 25°C. Jeżeli więc na tabliczce znamionowej pojawia się moc nominalna np. 350 W, pamiętajmy, że jest to moc szczytowa. W warunkach polskich taki panel fotowoltaiczny wyprodukuje nieco mniej energii: maksymalnie 300-310 W.
Jakie czynniki mają wpływ na wydajność ogniw słonecznych?
Tę maksymalną ilość energii panel fotowoltaiczny wyprodukuje jednak tylko wówczas, gdy zadbamy o odpowiednią lokalizację instalacji. Bardzo duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim kąt nachylenia modułów – zaleca się, aby wynosił między 30° a 40°. Koniecznie należy również zwrócić uwagę, czy ogniwa słoneczne nie będą nawet w niewielkim stopniu zacienione, np. przez rosnące na działce drzewa albo okoliczne budynki, gdyż wówczas ich wydajność mocno spada.
Na ilość energii wytwarzanej przez panel fotowoltaiczny wpływają też zjawiska atmosferyczne ograniczające ekspozycję na promieniowanie słoneczne, pora roku, zapewnienie ogniwom odpowiedniego chłodzenia (wysoka temperatura prowadzi do spadku wydajności), poziom czystości powierzchni, a nawet szerokość odstępów pomiędzy poszczególnymi panelami.
Wielkość instalacji PV a zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd
Liczbę paneli fotowoltaicznych, które będą dla nas w przyszłości produkować energię potrzebną do zasilania urządzeń AGD, oświetlenia itp. określa się na podstawie przewidywanego, rocznego zapotrzebowania na prąd. Im więcej osób pod jednym dachem, tym bardziej oczywiście to zapotrzebowanie nam rośnie. Przeciętna polska rodzina, w której skład wchodzą rodzice i jedno dziecko, zużywa rocznie około 2000-3000 kWh.
Jeżeli więc przyjmiemy do obliczeń, że konkretny panel fotowoltaiczny wyprodukuje średnio ok. 300 W energii na godzinę, do pokrycia całego tego zapotrzebowania powinno wystarczyć 7-10 urządzeń. Są to oczywiście obliczenia najbardziej podstawowe, jeżeli potrzebują Państwo dokładniejszych danych na temat wymaganego rocznego uzysku, specjaliści z warszawskiej firmy Sunlight są do Państwa dyspozycji.
Chętnie przygotujemy indywidualny projekt instalacji PV, która pozwoli znacznie zmniejszyć comiesięczne rachunki i cieszyć się ekologiczną, zieloną energią w domu lub w firmie. Działamy na terenie całej Polski i zajmujemy się nie tylko doradztwem przy wyborze ogniw i wszelkiego rodzaju pracami montażowymi – służymy również kompetentną pomocą przy pozyskiwaniu dofinansowania inwestycji z programów rządowych. Postaw na doświadczenie w branży fotowoltaicznej i szeroką wiedzę specjalistyczną – wybierz Sunlight!