Choć systemy pozyskujące energię słoneczną i przekształcające ją w prąd można bez specjalnych problemów zamontować w większości przypadków na dachu istniejącego już budynku, to najlepsze efekty osiągniemy uwzględniając nowoczesne rozwiązania PV w projekcie zdecydowanie wcześniej, najlepiej zanim jeszcze wylejemy fundamenty.

Jeżeli zaplanujemy dom od razu z instalacją fotowoltaiczną, zyskamy pełnię swobody w kwestii doboru urządzeń i sposobu ich montażu. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać wyższy zwrot z inwestycji, a do tego poszczególne komponenty systemu solarnego zostaną harmonijnie wkomponowane w aranżację budynku – nie będą wówczas wyglądać jak ciało obce. Na szczęście decyduje się na to coraz więcej osób. W tym artykule powiemy Państwu na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy budowie domu z instalacją fotowoltaiczną, tak aby jej użytkowanie było możliwie jak najbardziej komfortowe i efektywne.

Ułatwienie dostępu do modułów PV

Instalację fotowoltaiczną warto zaplanować jeszcze przy budowie domu również z innego powodu: na tak wczesnym etapie nie będzie problemów ze znalezieniem rozwiązania pozwalającego użytkownikowi na łatwe i bezpieczne wchodzenie na dach, a to bardzo ważne z punktu widzenia późniejszej eksploatacji modułów. Przecież ogniwa słoneczne trzeba od czasu do czasu myć i konserwować, lepiej więc zawczasu zapewnić sobie do nich wygodny dostęp.

Optymalny kształt dachu dla maksymalnego uzysku energii słonecznej

To jeden z najważniejszych punktów, na których musimy się skupić sporządzając plan budowy domu wyposażonego w instalację fotowoltaiczną. Przy projektowaniu dachu należy zadbać o to, aby część, na której zamierzamy zamontować moduły solarne, skierowana była w miarę możliwości na południe. Natomiast sam kształt powinien zapewniać możliwość ustawienia paneli pod kątem 20-35 stopni (w zależności od lokalizacji budynku). To właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nowego domu budowanego pod fotowoltaikę będzie dach jednospadowy – odpadną nam koszty zakupu oraz mocowania dodatkowych konstrukcji wsporczych i możliwe zagwarantowanie największej wydajności ogniw.

Pamiętajmy też o uwzględnieniu w projekcie domu odpowiednio dużej powierzchni dachowej na montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym miejscu nie ma sensu montować świetlików czy otworów wentylacyjnych, bo będą całkowicie bezużyteczne.

Otoczenie domu z instalacją fotowoltaiczną – uniknij zacienienia modułów PV

Wybierając działkę budowlaną, dobrze jest sprawdzić, czy w okolicy nie znajdują się wysokie budynki lub drzewa, które mogłyby utrudniać ogniwom dostęp do słońca. Na potencjalne zacienienie trzeba również zwrócić uwagę na etapie planowania aranżacji otoczenia domu – należy unikać sadzenia w ogrodzie od strony południowej np. popularnych drzew iglastych (w szczególności świerków i jodeł), które na początku co prawda rosną bardzo wolno, ale potem zaczynają się rozpędzać i po kilkunastu/kilkudziesięciu latach już na pewno będą górować nad budynkiem mieszkalnym. Jeżeli nie chcemy rezygnować z wysokich, bardzo dekoracyjnych roślin na działce, najlepiej posadzić je po przeciwnej stronie budynku, tak aby nie miały jakiegokolwiek wpływu na wydajność domowej fotowoltaiki.

Początkowy etap budowy domu – idealny czas na zaplanowanie tras kablowych dla instalacji fotowoltaicznej

Jeżeli odpowiednio wcześnie zaplanujemy system tras kablowych i odpowiednie zabezpieczenia przewodów, zagwarantujemy sobie bezawaryjną pracę całego systemu solarnego przez wiele lat. Nie tylko oszczędzimy mnóstwo czasu i pieniędzy potrzebnych na usunięcie ewentualnych awarii, lecz sprawimy, że cała instalacja fotowoltaiczna będzie bezpieczna dla nas jako jej użytkowników. Nie można także zapomnieć o estetyce budynku – przecież nikt nie chce widzieć luźno zwisających przewodów i złączy, a na tak wczesnym etapie łatwo tego uniknąć.

Budujesz dom pod Warszawą lub w innych miejscowościach na terenie woj. mazowieckiego i chcesz mieć w nim sprawnie działającą instalacją fotowoltaiczną? Skorzystaj z pomocy specjalistów z firmy Sunlight! Chętnie wykonamy dla Ciebie profesjonalny projekt, który pozwoli Ci mocno ograniczyć zużycie energii elektrycznej z sieci publicznej i cieszyć się pełną funkcjonalnością paneli PV przy niskich kosztach inwestycyjnych.